Uzupełnienie listy partyzantów GL i AL na Lubelszczyźnie.

Indeksacja Akt Stanu Cywilnego, listy i spisy osób
WYSZUKIWARKA nazwisk także na Stronie Głównej !!!

Zapraszam do umieszczenia not biograficznych, wspomnień o osobach występującach na listach !
PAMIĘĆ O NICH NIE MOŻE ZAGINĄĆ !!!
Sikora Krzysztof
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK

Uzupełnienie listy partyzantów GL i AL na Lubelszczyźnie.

Postautor: Sikora Krzysztof » sob sie 29, 2009 16:23

Poniżej podaję nazwiska osób których nie znalazłem na żadnej liście,a niewątpliwie byli partyzantami w lasach parczewskich...Sikora Kazimierz ps."Igiełka" (mój ojciec).Tak naprawdę jego pierwsze imię to,Ludwik.Wiem o nim mało z tamtych lat,a chciałbym dowiedzieć się więcej.Gdy wstąpił do partyzantki miał prawdopodobnie 18 lat.Jak mówił,uciekł z transportu wiozącego go na roboty.Wstąpił prawdopodobnie do oddziału "Kirpicznego".To co wiem napewno to to,że na wiosnę 1944r.należał do oddziału kpt.Aleksandra Skotnickiego "Zemsta",są na jednym zdjęciu partyzantów z Ostrowa Lubelskiego,w książce M.Moczara"Barwy Walki".Razem walczą pod Rąblowem.Niestety,po wyrwaniu się z okrążenia w drodze powrotnej do lasów parczewskich,"Zemsta"ginie.Ojciec walczy jeszcze w tychże lasach aż do wyzwolenia,w lipcu 1944r.Niestety zmarł zbyt wcześnie by przekazać mi swoje wspomnienia...Z innych źródeł wiem,że na wspomnianym zdjęciu,z lewej strony kpt."Zemsty"stoi Feliks Chocyk,późniejszy komendant MO lub UB w Lublinie...Inni znani mi partyzanci to,Augustyn Respondek-radiooperator,na co dzień nauczyciel z Ostrowa...Feliks Goławski,brat Zygmunta ps."Niwa"...Jan Lato,późniejszy ambasador w Finlandii (1955-1957)...Pomagały partyzantom natomiast,Stanisława Sikora-sanitariuszka (moja babcia)oraz,Irena Wawrzyniak-prawdopodobnie łaczniczka,późniejsza żona Jana Laty...Na zakończenie zwracam się z prośbą o pomoc w doprecyzowaniu wojennych losów mojego ojca.......Krzysztof Sikora.

gibvet
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK

Panie Krzysztofie Sikora - pytanie o "Zemstę"

Postautor: gibvet » pn sty 14, 2013 23:03

Czy może wie Pan, czy Aleksander Skotnicki nie byl weterynarzem?
Pozdrawiam

W.Gibasiewicz gibvet@onet.eu

Wróć do „INDEKSACJA, LISTY i SPISY OSÓB”