JODŁA okręg radomsko kielecki ZWZ AK w 1939 1945

Indeksacja Akt Stanu Cywilnego, listy i spisy osób
WYSZUKIWARKA nazwisk także na Stronie Głównej !!!

Zapraszam do umieszczenia not biograficznych, wspomnień o osobach występującach na listach !
PAMIĘĆ O NICH NIE MOŻE ZAGINĄĆ !!!
Elzbieta S.
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK

Re: JODŁA okręg radomsko kielecki ZWZ AK w 1939 1945

Postautor: Elzbieta S. » sob gru 13, 2014 23:09

Witam,
w odpowiedzi na tekst o Stanisławie Pawlikowskim ( Stanisław Pajączkowski ), proszę o kontakt z p. Pawłem Pawlikowskim. Chętnie podzielę się dużą wiedzą na ten temat, jestem też bardzo zainteresowana historią tej rodziny.
Elżbieta Sadlak

Pete1
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK

Postautor: Pete1 » sob sty 03, 2015 14:09

Dzień dobry.
Jako, że pochodzę ze wsi Prymusowa Wola i interesuję się dość mocno historią owej wsi, prosiłbym uprzejmie o informację na temat Stanisława Pawlikowskiego, jako byłego kierownika szkoły.
Jest to postać z wiązana z Prymusową Wolą, jednak nieco "zatartą przez czas"
Mój email do mnie to ap.mt@op.pl., jeśli Pani nawiąże kontakt ze mną będę wdzięczny i w odrębnym mailu opiszę czym się kieruje pytając o dzieje Pana Pawlikowskiego.
Pozdrawiam serdecznie
PeTe

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » sob sie 08, 2015 09:44

.

Krotka notka o działalności mojego ojca Ryszarda Chutkiewicz plutonowego pseudonim Filar .

W 1940 mój ojciec Ryszard Chutkiewicz podczas mszy składa przysięgę porucznikowi S. Sojczynskiemu i zostaje mu nadany pseudonim Filar.
    Filar jest w 7DP 74pp obwod12 ZWZ-AK d-ca ppl Polkowski Fr kompania BUK d-ca Budniak Fl d-ca plutonu Alfons Kasza-Kowalski.
    01-06-1944 odbyła się bitwa pod Krzętowem zostało zabitych 37 niemcow w tym major SS, ojciec w plutonie podporucznika ,, ALMA" obsługuje karabin maszynowy BREN za ten boj awansowany do stopnia plutonowego i odznaczony Krzyżnem Walecznych.
    Bral także udział w wielu akcjach jak rozbrojenie 200 węgierskich żołnierzy kolaborujących z Niemcami ,atak na wiezienie w Radomsku i odbicie 41 żołnierzy AK 3 dni wcześniej złapanych.
    Atak na pociąg W-wa - K-wie 3zabitych żołnierzy niem.maszynista 6rannych.Atak na auto wermachtu zabity sonderfuhrer KRIES , oraz inne likwidacje rozbrojenia które nieda się opisać w skrócie.
    Walczył do 17 01 1945r kiedy w Katarzynce kolo Radomska gen.Okulicki nakazał rozwiązanie AK, przebywał w konspiracji w okolicach Częstochowy.

Obrazek
    Zdjęcie z 1972 z odsłonięcia pomnika w Krzętowie, na zdjęciu widnieje porucznik Florian Budniak, podporucznik Eugeniusz Wesołowskii mój ojciec trzyma sztandar .

Obrazek
    Posiadam zdjęcia z 1970 roku dowódcy Obwodu AK ppl Franciszka Polkowskiego z byłymi podwładnymi

inf. opracował Zbigniew Chutkiewicz

wpisał Admin

Arturas71
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK
POCZĄTKUJĄCY UŻYTKOWNIK

Postautor: Arturas71 » pn wrz 14, 2015 21:20

Witamy! Dla dłuższego czasu staram się znaleźć informacje na temat mojego dziadka na ojca. W 1941 roku moja babcia Bronislava (Regina katolicki) Matuzonite wysłano oddziały niemieckie z Litwy do Polski do pracy przymusowej w miejscowości Morąg (Mohrungen). W Polsce poznała młodego Polaka Stanisława. W 1943 roku mój ojciec urodził Morag - Stasia. Jednak w jego urodzin babci z ojcem Stanislav nie dokumenty pisane. Wkrótce potem, w czasie walk, pobiegła z powrotem do Litwy i Stanisław udał się do swoich rodziców w Warszawie. Od tego czasu nie widzieli. Teraz ani babcia, ani mój ojciec już nie żyje. Ale ostatnio znalazłem obraz Stanisława i jego dwóch listów, które napisał do niej w 1943 roku, po ich rozdzieleniu. Z liter mam trochę sobie sprawę, że Stanisław mieszkał w Warszawie, w 1943 roku, jego rodzice jeszcze żyli. Ale najważniejsze, że nauczyłem się jego imię -Schepanyak. Gdy wszystkie wymagane pliki lub daty urodzenia lub adresu w Warszawie. Ale ta informacja nie mam. Tu, tam kilka dni temu - viewtopic.php?f=11&t=233 tutaj, na tej liście, widziałem Stanislav Schepanik. Moja babcia powiedziała mi, że polski Stanisław był członkiem polskiego oporu Niemców, i dlatego owned nie napisać swoje nazwisko w dokumentach. Teraz możesz mieć żadnych informacji o moim Stanisława? Nie wiem, jak go znaleźć.
Mam akt urodzenia ojca, który jest wydawany przez władze niemieckie. Nie ma odpowiedzi z gminy Morąg, że inne informacje na temat Stanisława nie miał.
Dziękujemy!
Załączniki
pic (1).jpg
pic (1).jpg (234.09 KiB) Przejrzano 13392 razy

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » pn wrz 05, 2016 21:38

.

CHUTKIEWICZ RYSZARD ps.FILAR Z 74pp

w1940r Chutkiewicz R. składa przysiege na rece por.Sojczynskiego St ps.Zbigniew podczas Mszy SW.przyjmuje ps. Filar.działa na terenie Radomska w tzw.małym sabotazu jest łącznikiem kmd miasta RADOMSKA ''Germana z oddz. lesnymi AK.w domu odbywały sie narady d-ców plutonów ,kurs podoficerski,przechowywanie broni.poznaje tez podczas przekazywania informacji pózniejszą zone Chutkiewicz Marie działającą pod ps.Kalina w konspiracji ZWZ- AK gdy arbezant upomniał sie o FILARA zaczął sie ukrywac i od lutego 1943r wcielony do oddziału lesnego plutonu ppor.Alma A.Kaszy jako d-ca druzyny bron KM BREN pózniej KM DREYR bierzeudział w akcjach bojowych;bitwa pod Krzentowem rozbiciu wiezienia w Radomsku Przedborzu ciezkie boje pod Krzepinem Kossowem Lipnem Henrykowem Brzesciem rozbrojenie zołnierzy wegierskich w Maluszynie .Uczestnik akcji BURZA koncentracja oddziałów 27ppi 74pp w lasach m.Piekło i Niebo.d-ca 74pp mjr Szajna Adam ps.Roztoka d-ca bat.por/kpt Tarachalski M.ps Marcin d-ca komp.por Budniak Fl ps. Andrzej d-ca plut.ppor Kasza Al.po reorganizacjii ALM na wyzszą funkcje a na jego miejsce ppor Robotnik Skura- Skoczynski a sierzant Filar Chutkiewicz R. na z-ce plutonu do rozwiązania ARMII KRAJOWEJ odznaczony;Krzyz Kawalerski Srebny Krzyz Zasługi z Mieczami Krzyz Walecznych Krzyz Partyzancki Odznake GRUNWALDU Z DWOMA MIECZAMI odznaki bat.LAS I komp.BUK

inf. zbynek 53

wpisał Admin

Wróć do „INDEKSACJA, LISTY i SPISY OSÓB”