Spis Rycerstwa Polskiego z wyprawy Wiedeńskiej 1683

Indeksacja Akt Stanu Cywilnego, listy i spisy osób
WYSZUKIWARKA nazwisk także na Stronie Głównej !!!

Zapraszam do umieszczenia not biograficznych, wspomnień o osobach występującach na listach !
PAMIĘĆ O NICH NIE MOŻE ZAGINĄĆ !!!
JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 07, 2005 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Spis Rycerstwa Polskiego z wyprawy Wiedeńskiej 1683

Postautor: JanuszStankiewicz » ndz kwie 22, 2007 17:42

.
Poniżej przedstawiam, opracowany Spis Rycerstwa Polskiego z wyprawy Wiedeńskiej 1683, wydanego przez Ks. Jakóba Kuklińskiego w roku 1910.

Autor pisze:

„W taki sposób stworzy się niejako dokument historyczny, chlubny pomnik dla króla bohatera i polskich rycerzy, drogocenną pamiątkę dla ich potomków i całego narodu! Poniżej podaję poczet nazwisk rycerzy biorących udział w odsieczy Wiednia, zaznaczając zarazem, że podany tu spis nazwisk nie obejmuje bynajmniej całej liczby rycerstwa polskiego. Jest to tylko mała ich cząstka i to samych prawie wojskowych wyższych stopni oficerskich, a przeważnie z pod znaków husaryi i chorągwi pancernych. B. Tarnowski, który czerpał z rękopisu Ostrowskicgo pod tytutem: "Sumaryusz imion i nazwisk herbowych, waleczników żyjących, rannych lub zabitych, podczas niesłychanej wiktoryi wiedeńskiej in septembre anno domini 1683, o kt6rych zasięgaliśmy wiadomości od naocznych świadków, a których poczet w porządku abecadłowym zapisujemy ad perpetuam rei memoriam," wylicza tylko 480 nazwisk, kiedy jazda polska pod Wiedniem liczyła 21.260 rycerzy. Sam też autor pisze "iż imion wszystkich rycerzy na razie wymieniać za długo, te tylko podajemy, by nie zaginęła pamięć dzielnych waleczników”.


Lista liczy 472 nazwiska




      Abrahamowicz - h. Jastrzębiec
      Aksak - h. Aksak
      Alexandrowicz - h. Kosy
      Barczewski - h. Samson
      Berends - h. własny
      Bidziński - h. Janina
      Bielecki - h. Janina
      Bielicki - h. Roch II
      Billewicz - h. Mogiła
      Biszpink - h. Biszpink
      Błeszyński - h. Oksza
      Bobiatyński Mikołaj - h. x
      Bobola - h. Leliwa
      Bogusz - h. Półkozic
      Boratyński - h. Korczak
      Borch - h. Trzy Kruki
      Borkowski - h. Junosza
      Bouffał - h. Kościesza
      Breza - h. Breza
      Brzechffa - h. Jastrzębiec
      Bujnicki - h. Łąbędź
      Bukar - h. Bukar
      Butler - h. własny
      Buttler - h. Buttler
      Bystrzanowski - h. Sokola
      Charczewski - h. Cholewa
      Charewicz - h. Sas
      Chełchowski - h. Lubicz
      Chełmski - h. Ostoja
      Chodźko-Boreyko - h. Kościesza
      Chomiński - h. Pobóg
      Chrapowicki - h. Gozdawa
      Chreptowicz - h. Odrowąż
      Chrząszcz - h. Salamandra
      Cichnicki - h. Pokora
      Ciechanowiecki - h. Dąbrowa
      Cieciszowski - h. Roch I
      Cielecki - h. Zaremba
      Cieński - h. Pomian
      Cieszkowski - h. Dołęga
      Czacki - h. Świnka
      Czajkowski - h. Dębno
      Czaplic - h. Kierdeya
      Czapliński - h. Drogosław
      Czapski - h. Leliwa
      Czarnecki - h. Prus III
      Czarniecki - h. Łodzia
      Czarnkowski - h. Nałęcz
      Czeczel - h. Jelita
      Czerkas - h. Jelita
      Czerny - h. Nowina
      Darowski - h. Ślepowron
      Dederko - h. Dederkała v. Ypsylanty
      Denhoff - h. Denhoff
      Dennemark - h. własny
      Djamentowski - h. Drya
      Długosz - h. Wieniawa
      Dmóchowski - h. Pobóg
      Dobczyc - h. Szreniawa
      Domaradzki - h. Gryf
      Dubina - h. Zagłoba
      Dyakowski - h. Trąby
      Działyński - h. Ogończyk
      Dżyritt - h. Jelita
      Eydziatowicz - h. Łuk Napięty
      Eysymont - h. Korab
      Felkersamb - h. Felkersamb
      Fink - h. Ostoja
      Firley - h. Lewart
      Frąckiewicz (Frączkiewicz) - h. Brodzic
      Fryczyński - h. Pobóg
      Galimski - h. Rawicz
      Gałecki - h. Junosza
      Gałęzowski - h. Tarnawa
      Gawroński - h. Rola
      Gedroyć - h. Hippocentaur-Poraj
      Glinka - h. Biała
      Gniewosz z Oleksowa - h. Rawicz
      Gniński - h. Trach
      Godebski - h. Godziemba
      Godlewski - h. Gozdawa
      Golański - h. Jastrzębiec
      Gołuchowski - h. Leliwa
      Gorayski - h. Korczak
      Gordon - h. Gordon
      Gorzkowski - h. Tarnawa
      Gosiewski - h. Buyny
      Gozimirski - h. Bończa
      Górski - h. Pobóg
      Grabiński - h. Pomian
      Grabowski - h. Zbicwicz
      Greben - h. własny
      Grocholski - h. Syrokomla
      Grochowski - h. Junosza
      Gulcz - h. Gulcz
      Gurowski - h. Wczele
      Guttry - h. Sas
      Haraburda - h. Abdank
      Hiż - h. Jeż
      Hołownia - h. Hołownia
      Hondorf - h. Hondorf
      Horaim - h. Szreniawa
      Hurko - h. Hurko
      Husarzewski - h. Prus I
      Husarzewski - h. Sas
      Iwanicki - h. Pełnia
      Jabłonowski - h. Prus III
      Jakubowicz - h. Topór
      Jankowski - h. Nowina
      Jarocki - h. Rawicz
      Jarzyna - h. Trzaska
      Jaskulski - h. Leszczyc
      Jerzmanowski - h. Dołęga
      Jordan - h. Trąby
      Judycki - h. Radwan
      Jundziłł - h. Łąbędź
      Juraha - h. Kotwica
      Kalinowski - h. Kalina
      Kamieniecki - h. Pilawa
      Kamieński - h. Ślepowron
      Karnicki - h. Kościesza
      Karwowski - h. Pniejnia
      Kaszewski - h. Janina
      Kątski - h. Brochwicz
      Kiełpsz - h. Poray
      Kimbar - h. Siekierz
      Kleszczyński - h. Gryf
      Kniaziewicz - h. Murdelio
      Knobelsdorf - h. własny
      Kociełł - h. Pelikan
      Kołaczkowski - h. Abdank
      Kołakowski - h. Kościesza
      Kołłontaj (Kołłątaj) - h. Kotwica
      Kołyszko - h. Denis
      Komar - h. Komar
      Komorowski - h. Korczak
      Konarski - h. Gryf
      Kondratowicz - h. Syrokomla
      Konopka - h. Nowina
      Kończa - h. Ogończyk
      Kopeć - h. Kroje
      Korff - h. Gozdawa
      Korsak - h. Korsak
      Koryciński - h. Topór
      Korzeniowski - h. Nałęcz
      Kos - h. Kos
      Kosiłowski - h. Jastrzębiec
      Kossakowski - h. Korwin
      Kościałkowski - h. Syrokomla
      Kościuszko - h. Roch III
      Koziełł - h. Kozieł
      Kozietulski - h. Abdank
      Kożuchowski - h. Doliwa
      Krasicki - h. Rogala
      Krasiński - h. Ślepowron
      Krauser - h. własny
      Krejcz - h. Kreutz
      Krosnowski - h. Junosza
      Kublicki - h. Xiężyc i Miecz
      Kulesza - h. Ślepowron
      Kunicki - h. Bończa
      Lanckoroński - h. Zadora
      Lasocki - h. Dołęga
      Ledóchowski - h. Szaława
      Lenkiewicz - h. Pobóg
      Leszczyński - h. Wieniawa
      Lezeński - h. Nałęcz
      Lichtfuss - h. Niedźwiedź Biały
      Lipnicki - h. Hołobok
      Lipski - h. Łada
      Lubomirski - h. Szreniawa
      Łada - h. Łada
      Łasko - h. Leliwa
      Łaszcz - h. Prawdzic
      Łaźniński - h. Jelita
      Łącki - h. Korżbok
      Łączyński - h. Nałęcz
      Łęski - h. Ostoja
      Łoś - h. Dąbrowa
      Łuszczewski - h. Nałęcz
      Łużecki - h. Lubicz
      Madaliński - h. Larysza (Larissa)
      Makowiecki - h. Pomian
      Malczewski - h. Godziemba
      Maliszewski - h. Godziemba
      Małachowski - h. Nałęcz
      Massalski - h. Massalski
      Matczyński - h. Jastrzębiec
      Mąkolski - h. Gryf
      Medeksza - h. Lis
      Miączyński - h. Suchekomnaty
      Mickiewicz - h. Nałęcz
      Mielżyński - h. Nowina
      Miękicki Jan - h. x
      Miklaszewski - h. Ostoja
      Mikorski - h. Poray
      Minor - h. Półkozic
      Mleczko - h. Doliwa
      Młocki - h. Prawdzic
      Modrzejowski - h. Ostoja
      Modrzewski - h. Rola
      Mokronowski - h. Bogorya
      Morawski - h. Nałęcz
      Morski - h. Topór
      Morsztyn - h. Leliwa
      Morykoni - h. Miconi
      Mostowski - h. Dołęga
      Moszyński - h. Nałęcz
      Motowidło - h. Prus I
      Możejko - h. Łąbędź
      Mroczek - h. Szreniawa
      Mycielski - h. Dołęga
      Myszkowski - h. Jastrzębiec
      Myśliszewski - h. Jastrzębiec
      Nadolski - h. Roch I
      Nahujowski - h. Starykoń
      Nakwaski - h. Prus II
      Naramowski - h. Łodzia
      Narbutt - h. Trąby
      Naruszewicz - h. Wadwicz
      Nasiłowski - h. Jastrzębiec
      Nekanda-Trepka - h. Topór
      Niczaj - h. Pobóg
      Niedziałkowski - h. Rawicz
      Niedźwiedzki - h. Ogończyk
      Niegolewski - h. Grzymała
      Nielepiec - h. Prus I
      Niemcewicz-Ursyn - h. Rawicz
      Niemojewski - h. Szeliga
      Niepokojczycki - h. Pociej
      Niesiołowski - h. Korżbok
      Niewiarowski - h. Półkozic
      Niszczycki - h. Prawdzic
      Nosarzewski - h. Dołęga
      Nowoszycki - h. Nowina
      Oborski - h. Roch I
      Obuchowicz - h. Obuchowicz
      Odolski - h. Korwin
      Odrowąż - h. Odrowąż
      Odyniec - h. Odyniec
      Ogiński z Kozielska - h. Brama
      Okuń - h. Belina
      Okuszko - h. Radwan
      Olszewski - h. Ślepowron
      Opaliński - h. Łodzia
      Oraczewski - h. Szreniawa
      Orańśki - h. Kościesza
      Orda - h. Ostoja
      Orłowski - h. Lubicz
      Orzeszko - h. Korab
      Oskierka - h. Murdelio
      Ostrowski - h. Rawicz
      Ośmiałowski - h. Trąby
      Oziębłowski - h. Radwan
      Pac - h. Gozdawa
      Pakosz - h. Prawdzic
      Papieski - h. Gryf
      Pasek - h. Doliwa
      Paszkowski - h. Zadora
      Pawsza - h. Leliwa
      Pełka - h. Janina
      Petrykowski - h. Paprzyca
      Piechowski - h. Monstern
      Piekarski - h. Topór
      Pietruski - h. Starykoń
      Pisanka - h. Prus III
      Plater - h. Broel-Plater
      Plichta - h. Półkozic
      Pociej - h. Waga
      Podleski - h. Poray
      Podolski - h. Nałęcz
      Podoski - h. Junosza
      Polanowski - h. Pobóg
      Połubiński - h. Jastrzębiec
      Poniatowski - h. Ciołek
      Poniński - h. Łodzia
      Potocki - h. Janina
      Potocki - h. Pilawa
      Potulicki - h. Grzymała
      Poźniak - h. Poźniak
      Prozor - h. Prozor
      Prusinowski - h. Topór
      Pruszkowski - h. Łzawa
      Przeciszewski - h. Grzymała
      Przeździecki - h. Roch III
      Przyborowski - h. Abdank
      Przybysławski - h. Lubicz
      Przyjemski - h. Rawicz
      Przyłuski - h. Ślepowron
      Pułaski - h. Ślepowron
      Puzyna z Kozielska - h. Oginiec
      Raczyński - h. Nałęcz
      Radecki - h. Godziemba
      Radoński - h. Łada
      Radzimiński - h. Lubicz
      Radziwiłł - h. Trąby
      Rahoza - h. Szreniawa
      Rejten - h. Reyten
      Rey - h. Oksza
      Rodziewicz - h. Łuk Napięty
      Rokosz - h. Ostoja
      Romer - h. Jelita
      Romer - h. Scipio
      Ronczkowski - h. Leliwa
      Rosochacki Roman - h. x
      Rostworowski - h. Nałęcz
      Rościszewski - h. Junosza
      Rotarjusz - h. Gryf
      Rozdrażewski - h. Doliwa
      Rozwadowski Urban - h. x
      Rubinkowski - h. Poray
      Rudnicki - h. Lubicz
      Rudomina - h. Trąby
      Rudzki - h. Wężyk
      Rulikowski - h. Korab
      Rupniewski - h. Szreniawa
      Ruszczyc - h. Poray
      Rutkowski - h. Bończa
      Rybiński - h. Radwan
      Rykowski - h. Doliwa
      Rymsza - h. Gozdawa
      Rzecki - h. Drużyna
      Rzewuski - h. Krzywda
      Rzyszczewski - h. Pobóg
      Sakowicz - h. Korwin
      Sanguszko - h. Pogonia
      Sapieha - h. Lis
      Sawicz - h. Sulima
      Scipion - h. Scipio
      Sędzimir - h. Ostoja
      Siemianowicz - h. Radwan
      Siemieński - h. Dąbrowa
      Siemieński - h. Dębno
      Siemiginowski - h. Sas
      Sieniawski - h. Leliwa
      Sierakowski - h. Ogończyk
      Siesicki - Dowmont - h. Bawola Głowa
      Skarbek - h. Abdank
      Skirmunt - h. Przyjaciel
      Skotnicki - h. Bogorya
      Sliwicki - h. Jelita
      Sławogórski - h. Kościesza
      Słuszka - h. Ostoja
      Smarzewski - h. Prawdzic
      Sobieski - h. Janina
      Sobieszczański - h. Nałęcz
      Sobolewski - h. Ślepowron
      Sokolnicki - h. Nowina
      Sołłohub - h. Syrokomla
      Sołtan - h. Syrokomla
      Sołtyk - h. Sołtyk
      Sopoćko - h. Syrokomla
      Sowiński - h. Sowa
      Stadnicki - h. Szreniawa
      Staniszewski - h. Pobóg
      Steblecki - h. Ostoja
      Stetkiewicz - h. Kościesza
      Struś - h. Korczak
      Strzałkowski - h. Prawdzic
      Strzembosz - h. Jastrzębiec
      Strzemeski - h. Lubicz
      Suchodolski - h. Pobóg
      Suffczyński - h. Szeliga
      Sulistrowski - h. Lubicz
      Syruć - h. Doliwa
      Szadurski - h. Ciołek
      Szawłowski - h. Sulima
      Szczuka - h. Grabie
      Szczurowicki - h. Korab
      Szczytt - h. Jastrzębiec
      Szeluta - h. Kalwarya
      Szembek - h. Schoembeck
      Szemiot - h. Łąbędź
      Szepielowski - h. Ślepowron
      Szeptycki - h. Szeptyki
      Szołdrski - h. Łodzia
      Sztrem - h. Szeptyki
      Szujski - h. Pogonia
      Szukszta - h. Pobóg
      Szumlański - h. Korczak
      Szumski - h. Jastrzębiec
      Szyszko - h. Dołęga
      Ślizień - h. Ślizień
      Świderski - h. Ślepowron
      Świdziński - h. Półkozic
      Świejkowski - h. Trzaska
      Święcki - h. Ślepowron
      Świrski - h. Szaława
      Taczanowski - h. Jastrzębiec
      Talwosz - h. Łąbędź
      Tański - h. Nałęcz
      Tarło - h. Leliwa
      Tatomir - h. Sas
      Taube - h. własny
      Teoborski - h. Szreniawa
      Tetwin - h. własny
      Tołłoczko - h. Pobóg
      Trzciński - h. Ślepowron
      Trzebuchowski - h. Ogończyk
      Trzecieski - h. Strzemię
      Tuchołka - h. Korżbok
      Tuczyński - h. Tuczyn
      Tur - h. Kownia
      Turkułł - h. Ostoja
      Tyszkiewicz - h. Leliwa
      Tytinghof - h. własny
      Tyzenhauz - h. Bawół
      Uleniecki Florian - h. x
      Uleniecki z Uleńca - h. Przerowa
      Umiński - h. Cholewa
      Urbanowski - h. Prus I
      Urbański - h. Nałęcz
      Ustrzycki - h. Przestrzał
      Uwiliński - h. Rogala
      Walewski - h. Roch I
      Wapowski - h. Nieczuja
      Warszycki - h. Ślepowron
      Ważyński - h. Abdank
      Wąsowicz - h. Łąbędź
      Wąż - h. Ślepowron
      Wereszczaka - h. Lis
      Wessel - h. Rogala
      Węgleński - h. Szreniawa
      Wielhorski - h. Kierdeya
      Wielopolski - h. Starykoń
      Wilczek - h. Mądrostki
      Wilczkowski - h. Jelita
      Wilga - h. Bończa
      Wilkoński - h. Odrowąż
      Wiśniowicki - h. Korybut
      Wiśniowski - h. Prus I
      Włostowski - h. Ciołek
      Wodzicki - h. Leliwa
      Wojciechowski - h. Korab
      Wojna - h. Trąby
      Wojniłłowicz - h. Syrokomla
      Wolski - h. Ogończyk
      Wołłowicz - h. Bogorya
      Wołodkowicz - h. Radwan
      Wołodźko - h. Kościesza
      Woronicz - h. Pawęża
      Wronowski - h. Topór
      Wybranowski - h. Poray
      Wysłouch - h. Odyniec
      Wyszyński - h. Trzywdar
      Wyżycki - h. Osmoróg
      Zabiełło - h. Topór
      Zachorowski - h. Ostoja
      Zakaszewski - h. Rawicz
      Zaklika - h. Topór
      Zakrzewski - h. Jastrzębiec
      Zaleski - h. Chomąto
      Załuski - h. Junosza
      Zamojski - h. Jelita
      Zaranek - h. Korczak
      Zassowski - h. Strzemię
      Zawisza - h. Łąbędź
      Zawisza - h. Zadora
      Zbąski - h. Nałęcz
      Zbierzchowski - h. Grzymała
      Zbrożek - h. Poray
      Zenowicz-Deszpot - h. Zeno(wicz)
      Zglinicki - h. Prus II
      Zieliński - h. Ciołek
      Zieliński - h. Świnka
      Zielonka - h. Jastrzębiec
      Złotnicki - h. Nowina
      Żaba - h. Kościesza
      Żabicki - h. Prawdzic
      Żaboklicki - h. Roch I
      Żółtowski - h. Ogończyk
      Żórawski - h. Trzaska


:!: Janusz Stankiewicz

mirke
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK
Posty: 26
Rejestracja: pt sie 04, 2006 19:48
Lokalizacja: Wschowa

Wilkoński h.Odrowąż

Postautor: mirke » pt sie 03, 2007 14:06

Witam !

Pod Wiedniem zginął Wojciech Franciszek Aleksander Wilkoński
elektor króla Władysława IV oż.z Umińską h.Cholewa i Ich trzech synów:
-Michał Marcin stolnik podolski,dziedzic dóbr kórnickich por.WP
-Aleksander towarzysz pancerny w pułku swego brata Michała
-Rafał Floryan Aleksander dziedzic Zakrzewa i Żołędziowa
oż.z Dorotą h.Wyskota Zakrzewską.
Syn Rafała Franciszek *1653 + 1765 kasztelan krzywiński,starosta
gnieźnieński dz.Zakrzewa,Nekli i Żołędziowa poseł na sejm oż.
1v Helena h.Abdank Choińska
2v Otylia h.Nałęcz Skaławska
był kontynuatorem linii Wilkońskich h.Odrowąż w Wielkopolsce.
Pozdrawiam
Mirek Paliszewski Wschowa
Paliszewski

mirke
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK
ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK
Posty: 26
Rejestracja: pt sie 04, 2006 19:48
Lokalizacja: Wschowa

Odsiecz wiedeńska 1683

Postautor: mirke » śr paź 20, 2010 14:58

Witam serdecznie !

Do mojego opracowania odnośnie udziału Wilkońskich w Odsieczy
Wiednia muszę nanieść poprawki dokonane po powtórnej analizie
drzewa Wilkońskich przez Znakomitego mojego Kuzyna Bogusława
Odrowąż Wilkońskiego z Wałbrzycha,patrz Jego opracowanie
google - Wilkońscy z Wilkonic

Pod Wiedniem z Rodziny Wilkońskich był tylko Michał Marcin Odrowąż
Wilkoński stolnik podolski i kamieniecki dz.dóbr kórnickich k.Poznania
W powrotnej drodze z Wiednia osiedla się k.Jaszczurowej nieopodal
Wadowic gdzie kupuje majątek Stryszów i tam mieszkali nstp.Jego
Potomkowie.
W Rodzinie mówiło się o wspaniałych dywanach zdobytych na Turkach
za które prawdopodobnie nabył majętność strzyszowską.
Poprzednie opracowanie Drzewa Wilkońskich uśmiercało uczestników
wyprawy wiedeńskiej.,za błędne dane przepraszam.

Pod Wiedniem był mój Antenat Jan Franciszek h.Korzbok Tuchołka
*ca 1660 +27.03.1713 Łowinek poch.w kościele w Serocku,Jego portret
wisi w kościele,kolator koścoła w 1689 zapewne także w podzięce za
szczęśliwy powrót z wyprawy
starosta jasieniecki od ca 1689 do 1713,starosta głuszycki
wł.wielu dóbr m.innymi Głuszyc,Łowinia,Łowinka,Brzeźna,Pruszcza i innych
Syn Jana Piotra *ca 1620 +1691 kasztelana gdańskiego
więcej danych na Ich temat umieściłem w opracowaniu urzędnicy Prus
Królewskich

Pozdrawiam
Mirek Paliszewski
Paliszewski


Wróć do „INDEKSACJA, LISTY i SPISY OSÓB”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości