W darze budynek na szkołę,ale...

Rozwiąż swoje wątpliwości - zadaj nurtujące Cię pytania, podziel się swoimi informacjami...
mocykijstary
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

W darze budynek na szkołę,ale...

Postautor: mocykijstary » sob sie 23, 2008 17:13

Witam.
Wioska na Kielecczyżnie otrzymła 1921 roku w darze budynek na szkołę od właścicielki dóbr Jaskłowo,Marii Józefy Brodzic - Zacharkiewiczowej.
Tyle wiem z akt.
Dalej wiem że mieszkała w Warszawie,lub obok,bo z opowieści ojca wiem że dziadek tam jechał z księdzem z parafii i paroma mieszkańcami wioski .
Szukam,kombinuje i nic nie mogę znależć,ani miejscowości ponoć gdzies w dawnym powiecie Zakroczymskim,ani nic o samej darczyńczyni.
Darowiznę przypisuje się komuś innemu,a błąd ten mieści się na stronie internetowej tejże szkoły.????
Jeżeli to możliwe to proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony pn wrz 15, 2008 12:05 przez mocykijstary, łącznie zmieniany 1 raz.

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » sob sie 23, 2008 19:38

.
Jaskłowa nie ma ani w Słowniku KP z II poł. XIX w., ani w Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z oznaczeniem terytorjalnie im właściwych władz i urzędów oraz urządzeń komunikacyjnych

Najbliższe rzeczowo wydaje się być
Jaskułowo - wieś folwark gm. Nasielsk pow. Pułtusk, par. Nasielsk (wg. "Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z oznaczeniem terytorjalnie im właściwych władz i urzędów oraz urządzeń komunikacyjnych" wyd. 1933 r?)

Proponuje poszukać, czy Maria Józefa Brodzic – Zacharkiewiczowa tam mieszkała.

Swoją drogą, jeśli szkoła publikuje informacje, że ktoś inny był darczyńcą, niż Pan sądzi, to zapewne ma do tego pisemne podstawy (zwracał się Pan do szkoły z pytaniem o źródło tejże informacji - darowizny?)

:? Janusz Stankiewicz

mocykijstary
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Postautor: mocykijstary » pn sie 25, 2008 08:20

Otóż,nie zwracałem się z pytaniem,bo na stronie szkoły pisze...cyt. jak opowiadają najstarsi mieszkańcy,od żony dziedzica Jaskółowskiego.(ta darowizna ma się rozumieć) No nie jest to stwierdzenie oparte na zródłach pisanych.
Tenże Jaskółowski ,to dziedzic okolicznych dóbr w tym czasie.
I całkiem możliwe że jego żoną była owa darczyńczyni.
Z tym Jaskłowem to mogło być tak ze pisarczyk gdzieś tam nie wiedział np.czy wstawić "ó" czy "u".więc poprostu nic nie wstawił.
Dziekuję za zainteresowanie.Pozdrawiam. :D :D

jaskulka
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

jaskłowo

Postautor: jaskulka » ndz wrz 14, 2008 20:53

Witam!
Z informacji, które posiadam wynika , że fundatorką szkoły w Mięsnej była żona dziedzica z Mnichowa , Wacława Jaskłowskiego, Leonia z Korelów.Nie mam na ten temat oficjalych dokumentów. Są to tylko wzmianki o działalności dobroczynnej p.Leonii
Korzenie rodziny Jaskłowskich wywodzą sie z Jaskłowa - obecnie Jaskółowa k Nasielska. Przed wojną Jaskułowa, W XVII w Jaskłowa a przedtem Jasktowa i Jastkowa.
Wacław Jakłowski ur sie w Wiśniewie nad Bugiem. W Jaskłowie mieszkał jego dziadek Kajetan Jaskłowski, który swego czasu był burmistrzem Nasielska.
W tej gałęzi rodziny nie było żadnej Marii ...
Mirek Jaskułowski ( to odmiana nazwiska ale ta sama rodzina)

mocykijstary
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Postautor: mocykijstary » pn wrz 15, 2008 12:01

Dziękuję za zainteresowanie . :D
Wzmiankę o darczyńczyni znalazłem w notatce informacyjnej do inwentarza akt szkoły,opracowanej w zbiorze Akt Nowych przez p.Annę Czerwonka w r.2006.
Właśnie wróciłem z pobytu w tamtym regionie,a w niedzielę pochyliłem głowę nad grobem rodziny Jaskłowskich.
Wacław Jaskłowski (1877-1937) prawnik i historyk wielce zasłużony dla okolic i regionu,autor kilku prac z dziedziny historii i etnografii.

mocykijstary
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Postautor: mocykijstary » pn wrz 15, 2008 12:17

mocykijstary pisze:Dziękuję za zainteresowanie . :D
Wzmiankę o darczyńczyni znalazłem w notatce informacyjnej do inwentarza akt szkoły,opracowanej w zbiorze Akt Nowych przez p.Annę Czerwonka w r.2006.
Właśnie wróciłem z pobytu w tamtym regionie,a w niedzielę pochyliłem głowę nad grobem rodziny Jaskłowskich.(cmentarz par.Mnichów)
Wacław Jaskłowski (1877-1937) prawnik i historyk wielce zasłużony dla okolic i regionu,autor kilku prac z dziedziny historii i etnografii.

Tak,żona Jego to Leonia z Korelów i dobroczynność Jej nie podlega dyskusji.
Tylko właśnie jeżeli chodzi o szkołę istnieje niedomówienie,nierzetelność w aktach???
I jest to rodzina Jaskłowskich,a nie jak podano na stronie szkoły Jaskółowskich.

jaskulka
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Postautor: jaskulka » czw wrz 18, 2008 23:15

Cześć!
Istnieje jeszcze jedna możliwośc sprawdzenia informacji.
We Wrocławiu żyje syn Magdaleny Jaskłowskiej córki Wacława i Leonii , Janiszewski Wacław. Adres : Wrocław Rynek 14/7 ( prawdopodobny).
Można się zapytać o rodzinne historie...
A propos cmentarza w Mnichowie, obok Wacława i Leonii leży tam siostra Wacława - Czesława i w tym zniszczonym i mało czytelnym grobie , brat Jan b. oficer wojsk francuskich i dziedzic na Ossowej.
Pozdrowienia
Mirek

mocykijstary
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Postautor: mocykijstary » pn wrz 22, 2008 15:33

Brrr! Jak pomyśle ze mam napisać do pana Janiszewskiego...troszeczkę się obawiam,a to dlatego że zaspokajam tylko swoja ciekawość.
Tak, wszystkie groby są blisko siebie przy starej alejce,zawsze jest tam porządek,są zadbane, ten najstarszy nagrobek jest "dość"czytelny.
Pozdrawiam.

Wróć do „PROBLEMY, PYTANIA, INFORMACJE”