zdjęcie pewnego żołnierza...

Rozwiąż swoje wątpliwości - zadaj nurtujące Cię pytania, podziel się swoimi informacjami...
Trębicki
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

zdjęcie pewnego żołnierza...

Postautor: Trębicki » sob gru 20, 2008 23:03

rozchodzi się o to zdjęcie...
Obrazek

Jest to zdjęcie nadgryzione zębem czasu, do którego dotarłem w zeszłym roku. Mimo poszukiwań nie znalazłem odpowiedzi na pytanie w jakiej formacji służył ów żołnierz? Może ktoś pomoże rozwikłać zagadkę?

Brak oznaczeń na otoku. Pagony niestety odpadają. Może ktoś dostrzeże coś w mundurze, co dla mnie laika jest niewidoczne?

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » ndz gru 21, 2008 09:40

.
Zaznaczam, że nie jestem specjalistą od mundurów - ale na drodze domniemania:
a/ szeroki jednolity otok na czapce - na pewno koloru jasniejszego niz mundur - coś z czerwieni
b/ patki dwukolorowe - ciemniejsze z jasnym - zapewne górny taki jak na czapce, a dolny - biały..

w konsekwencji - patrząc na proporce formacji na stronie:
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=29&sub=525

obstawiałbym:
1 pułk ułanów Krechowieckich im pułk. Bolesława Mościckiego

ale prosze pamiętać, że są to tylko moje domysły..

Janusz Stankiewicz

Trębicki
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Postautor: Trębicki » ndz gru 21, 2008 21:48

Poszedłem za Pańską radą śladem 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Cała teoria lekko naciągnięta miała prawo się nawet wydarzyć, gdyż w 1918 2 szwadron był formowany w Warszawie a to w jej okolicach 19 lat wcześniej osiadła moja rodzina. Niemniej twardo stąpając po ziemi sprawdziłem poszczególne elementy umundurowania i niestety (dla mnie) 1 Pułk Ułanów Krechowieckich posiadał nakrycia głowy w postaci rogatywek. Drugą sprawą jest wiek owego żołnierza na zdjęciu - mojego pradziadka - urodził się w 1874 roku a więc w 1918 roku miał 44 lata troszkę przydużo jak na szeregowego ułana. Zdjęcie niestety nie pozwala określić wieku, a nie sposób określić szarży (niewidoczne pagony, a brak stopnia na otoku) - chociaż tutaj mogę się oczywiście mylić.

Intryguje mnie natomiast owa czapka i coś na kształt szamerunku. Myślałem już nawet o Legionie Puławskim ale to tylko moje domysły. Może jakoś po wzorze szabli coś jakoś ustalę, sam nie wiem, stąd właśnie moja gorąca prośba o pomoc do wszystkich :)

Wróć do „PROBLEMY, PYTANIA, INFORMACJE”