Wojskowe znaki tożsamości - nieśmiertelnik

Rozwiąż swoje wątpliwości - zadaj nurtujące Cię pytania, podziel się swoimi informacjami...
JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Wojskowe znaki tożsamości - nieśmiertelnik

Postautor: JanuszStankiewicz » wt lut 07, 2012 13:43

Witam

Jestem kolekcjonerem wojskowych znaków tożsamości, zamieszkałym w jednej z pod poznańskich miejscowości. Podczas przeglądania stron internetowych trafiłem na listę żołnierzy 3 DSK, gdzie odnalazłem jedno z poszukiwanych nazwisk - Zakolski Mieczysław.

Na jednej z letnich giełd staroci nabyłem komplet nieśmiertelników, należących do jednej osoby. Mimo wysokiej ceny nabyłem go, ze względu na naprawdę bardzo rzadko spotykane zestawienie znaków tożsamości różnych armii. Fakt iż żołnierz ten podczas mobilizacji wrześniowej należał najprawdopodobniej do Armii Poznań podnosi w moich oczach wartość nie tylko kolekcjonerską, ale i historyczną.
Oczywiście podobnych szlaków żołnierskiej tułaczki są tysiące, ale tutaj chodzi o zachowanie wszystkich regulaminowych znaków, które otrzymał właściciel podczas wieloletnich zmagań w całej niemalże europie.

Pierwszym znakiem jest aluminiowy wz. 31 wydawany w sierpniu i wrześniu 1939 roku. Drugi to francuska bransoletka wz. 1918 wydawana żołnierzom w latach 1939-1940. Znak ten został przełamany i połączony za pomocą lutowania. Jednak części znaku nie zostały właściwie złożone. Bardzo często spotyka się odwrotne niż klasycznie stosowane wybijanie danych. Np. imię i nazwisko na jednej części znaku umieszcza się na awersie, podczas gdy na dolnej części znaku występuje na rewersie. Jednak nie
poprawiam tego gdyż w takiej formie został nabyty. Trzecim jest komplet fibrowych znaków (stosowany w armii brytyjskiej od 1916 roku) dla Armii Polskiej na Zachodzie. Dodatkowym znakiem wykonanym na prywatne zamówienie jest srebrna bransoletka z nałożonym orłem i pamiątkową inskrypcją - 1940 EGIPT 1941.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety nie posiadam żadnych dodatkowych informacji o losach tego żołnierza ani innych pamiątek lub fotografii. Dlatego przesyłam fotografie znaków tożsamości, łącznie z tymi dzięki którym udało się odkryć maleńki kawałem historii. Może pomocą będzie dla kogoś numer wrześniowego nieśmiertelnika - 267A POZNAŃ. Oczywiście numer ten występował w książeczce wojskowej właściciela i oznaczał zarejestrowanie w poznańskiej komendzie uzupełnień, co nie przesądza o jego przydziale. Lecz na tej
podstawie można domniemywać iż posiadał przydział do jednej z jednostek stacjonujący w Poznaniu lub okolicy.

Pozdrawiam i łączę ukłony, Marek Sadzikowski.

Ps. Na jednym ze zdjęć podpisanych Palestyna 1940, nadesłanych przez Panią Dorotę Żerkowską 14.12.2011, żołnierz stojący bokiem, bez hełmu tropikalnego, posiada na lewym nadgarstku bransoletkę wz. 1918. Znaki te były noszone jako swoista pamiątka francuskiego szlaku bojowego.

wpisał Admin

Wróć do „PROBLEMY, PYTANIA, INFORMACJE”