Rekrutacja do pracy - dwie drogi?

Zapraszam do dyskusji i umieszczania swoich wypowiedzi na różne tematy, które Państwa nurtują, a o których chcielibyście usłyszeć opinię innych...
JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Rekrutacja do pracy - dwie drogi?

Postautor: JanuszStankiewicz » czw lis 24, 2005 18:58

.

Od niejakiego czasu poszukuje pracy i wiedząc o tym kolega pokazał mi informacje, którą dostał mailem od firmy w której składał CV - otóż, nie narażając dobrego (może?) imienia firmy, przedstawię, jakie są wytyczne firmy w dalszym postępowania przy naborze (troszkę pozmieniałem nazewnictwo stanowiska, aby nikt nie mógł skojarzyć nawet branży w której działa ta firma)
Zatem cytuję:

Nasza firma zajmuje się [...]
Z roku na rok notujemy stały wzrost sprzedaży naszych wyrobów.
Zatrudniamy w firmie ok. ... osób.
Poszukujemy osób na stanowisko:
Kierownika ...
(praca w nienormowanym czasie pracy; wymagana dyspozycyjność, wyjątkowa kreatywność, zdolności organizacyjne, zdolności interpersonalne)
Oczekujemy od kandydatów:
- zaangażowania,
- dyspozycyjności praca zmianowa ,okresowo praca również w weekendy, umiejętności efektywnej pracy w zespole,
- kreatywności w rozwiązywaniu problemów,
- samodzielności,
- wysokiej motywacji do pracy oraz nastawienia na osiąganie wyników,
- doświadczenie na stanowisku kierowniczym będzie dodatkowym atutem.
Oferujemy:
- możliwość szybkiego rozwoju zawodowego, - szkolenia,
- pakiet świadczeń socjalnych.
Przebieg procesu rekrutacji:
Jeżeli jest Pan zdecydowany podjęciem pracy zapraszamy na rozmowę rekrutacyjną pierwsze spotkanie odbywa się z pracownikiem działu personalnego i ew. dyrektorem działu zatrudniającego. Ma ono służyć poznaniu obu stron: przekażemy Panu więcej informacji o firmie, jej strukturze, o stanowisku na które Pan aplikuje (obraz naszych oczekiwań, zakres obowiązków). Chcemy też zebrać jak najwięcej informacji o Panu, o doświadczeniu, kwalifikacjach, predyspozycjach (w tym predyspozycji do nadzorowania pracy zespołu ludzi oraz do rozmów techniczno-handlowych).
Po pozytywnym przejściu przez rozmowę rekrutacyjną zaprosimy Pana na kilkudniowe (2-3 dni) testy psychologiczne i zadania praktyczne z wykorzystaniem komputera
Po zdaniu ww. testów podpiszemy z Panem Umowę o pracę na okres próbny.
Obowiązki Kierownika ... przejmie pan po zdaniu praktycznego egzaminu z zakresu obejmującego wykonywane obowiązki.

Wynagrodzenie:
* wynagrodzenie podstawowe – od 3500 zł (brutto)
* dodatek za dyspozycyjność - 20% podstawy (jest przyznawany pracownikom wykazującym się dyspozycyjnością w rozpatrywanym okresie rozliczeniowym: brak w danym miesiącu nieobecności, zwolnień lekarskich, spóźnień; nie uchylanie się od pracy w godzinach nadliczbowych),
* dodatek za prawidłowy nadzór nad realizacją procesów zgodnie z procedurami ISO - do 10% podstawy
* dodatek za prawidłowy nadzór nad mieniem zakładu oraz prawidłowe zabezpieczenie socjalne i BHP pracowników - do 10% podstawy (przyznawany na podstawie oceny pracy w zakresie dbania o dobro zakładu, ochrony mienia zakładu i używania go zgodnie z przeznaczeniem, za utrzymanie czystości i porządku oraz za prawidłowe zabezpieczenie socjalne i BHP pracowników)
* dodatek za obniżenie kosztów realizacji zadań produkcyjnych - 5% z oszczędności (przyznawany kwartalnie na podstawie porównania kosztów produkcji przeliczonych na l kg wyrobu gotowego)

Dodatki - poza dodatkiem za dyspozycyjność - będą naliczane po zdaniu praktycznego egzaminu i podjęciu samodzielnej pracy.

Ogólne zasady przyznawania dodatków:
l. Pracownicy umysłowi nowo przyjęci do chwili zdania wymaganych egzaminów otrzymują
wynagrodzenie bez dodatków (wyjątkiem jest dodatek za dyspozycyjność).
2. Dodatek za dyspozycyjność jest przyznawany pracownikom wykazującym się dyspozycyjnością w rozpatrywanym okresie rozliczeniowym

Rekapitulując: cztery etapy procesu rekrutacji:
1. rozmowa kwalifikacyjna
2. 2-3 dniowe testy psychologiczne
3. egzamin
4. może nawet dłuższa praca niż tylko okres próbny

Ja dodałbym jeszcze punkt piąty – jak sam wejdziesz na Mount Everest – masz już „ją” w kieszeni.... a to wszystko za 2 zł za godzinę TWOJEGO życia...
.....

Słyszałem też o innej formie przyjmowania ludzi do pracy:

1. prezes/dyrektor/kierownik poszukuje pracownika,
2. słyszy z ust znajomego: „wiesz ten (i tu pada nazwisko powinowatego) by się nadał,
3. A co on umie i czy poradzi sobie z tą pracą? – pyta prezes/dyrektor/kierownik
4. pada odpowiedź – „On wszystko umie i na pewno sobie poradzi....”

Też cztery szczeble rekrutacyjne...
Ale wystarczyła 5 minutowa rozmowa...
....

Dwa jakże odmienne bieguny i kryteria przyjęć, ale jednak rodzaj przyjmowanych osób zupełnie inny:

w pierwszym przypadku: przychodzisz z ulicy i jesteś „NIKIM”

w drugim przypadku: „Ktoś” Cię poleca i jesteś wtedy „KIMŚ”

Dwa zgoła odległe „systemy” rekrutacyjne...

):furious Janusz Stankiewicz

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

cd

Postautor: JanuszStankiewicz » ndz lis 27, 2005 17:26

.
Wczoraj zapoznałem się z ciekawym „RAPORT-em URZĘDU PRACY M.ST. WARSZAWY ZA I PÓŁROCZE 2005r. opublikowany w lipcu 2005r.” (dostępny pod adresem http://www.up.warszawa.pl/ )

Przedstawiono w nim analizę stanu bezrobocia w Warszawie. Oprócz wielu szczegółowych analiz dotyczących struktury bezrobocia, znalazłem tabelę przedstawiającą osoby bezrobotne według wybranych grup zawodowych wraz z ilością ofert dla tychże właśnie grup. Po małej własnej analizie (całość tabeli dostępna pod tym linkiem http://www.stankiewicz.e.pl/rozne/raport_up.xls ) uzyskałem takie ciekawe spostrzeżenie – otóż wskaźnik ofert do ilości zgłoszonych osób bez zatrudnienia, zgrupowany w dwa bloki, wyłonił mi grupę zawodów (specjalizacji), dla których np. nie było żadnych ofert pracy, a są nimi:

Inżynier zootechnik
    Pedagog szkolny
    Politolog
    Technik telekomunikacji
    Pozostali technicy mechanicy
    Technik poligraf
    Technik technologii odzieży
    Fotograf
    Technik rolnik
    Technik dentystyczny
    Agent celny
    Sanitariusz szpitalny
    Księgarz (Technik księgarstwa)
    Zbrojarz
    Stolarz budowlany
    Malarz-tapeciarz
    Mechanik maszyn i urządzeń do obróbki metali
    Złotnik-jubiler
    Stolarz meblowy
    Monter maszyn i urządzeń przemysłowych
    Woźny
Oraz grupę zawodów, gdzie było najwięcej ofert – ponad jedna oferta na jedną osobę zarejestrowana w urzędzie, a oto „szczęśliwcy” – według kolejności malejącej wskaźnika:

Pozostali zastępcy dyrektorów generalnych i prezesów
    Referendarz sądowy
    Pozostali kucharze
    Sortowacz
    Prezes
    Operator maszyn do formowania szkła płaskiego
    Kierownik małego przedsiębiorstwa w handlu hurtowym i detalicznym
    Telemarketer
    Kierownik wewnętrznej jednostki organizacyjnej gdzie indziej niesklasyfikowani
    Masażysta (Technik masażysta)
    Robotnik placowy
    Programista
    Dyrektor wykonawczy
    Opiekunka domowa
    Cieśla
    Kierownik małego przedsiębiorstwa gdzie indziej niesklasyfikowani
    Pracownik administracyjny (Technik administracji)

W tych siedemnastu „atrakcyjnych” zawodach znajduje się siedem stanowisk dla pracowników fizycznych, sześć stanowisk kadry zarządzającej oraz cztery dla pracowników umysłowych.
Niby nic nadzwyczajnego, ale w tej grupie „szczęśliwców” znalazły się bodaj wszystkie stanowiska kierownicze !!!
Jaka przyczyna takiego zjawiska? – ja wymieniłbym dwie:
A/ brak „języka” u potencjalnych kandydatów uniemożliwiający podjecie pracy – zatem albo zbyt wygórowane „ambicje” zakładów pracy, albo jeszcze nie nadszedł czas dla młodego pokolenia znającego „języki”, ale nie mającego odpowiedniego stażu kierowniczego do piastowania tych stanowisk
B/ oferty pracy były wystawione „dla pozoru” – aby ewentualnie można było powiedzieć, że zakład szukał „wszędzie”, a nie znajdując odpowiedniego kandydata nawet w UP, zatrudnił tego, kto już z „góry” miał otrzymać to stanowisko...

Jakby na to nie patrzeć istnieje także rynek niedoborów pracowników , w niektórych dość specjalistycznych zawodach –, i niech przynajmniej ta informacja będzie kropelką radości w oceanie bezrobocia...

:) Janusz Stankiewicz

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » pt gru 30, 2005 13:03

.
W dniu 30.12.05 na portalu Onet ( http://praca.onet.pl/ ) w sondzie znalazłem takie wyniki

.....Obrazek

Chyba obejdzie się bez komentarza?...

:evil: Janusz Stankiewicz
Ostatnio zmieniony wt mar 21, 2006 12:37 przez JanuszStankiewicz, łącznie zmieniany 1 raz.

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » wt mar 21, 2006 12:34

.
Maluśki przyczynek do pierwszego postu w tym temacie:
Gazeta Prawna podaje taką informację:

GAZETA PRAWNA NR 57 2006-03-21
Pracodawcy łamią prawo rekrutując

• Trwają prace nad dyrektywą chroniącą prawa pracowników
• Pracodawcom grozi grzywna lub odszkodowanie
• Kandydaci do pracy godzą się na nielegalne praktyki firm

Bruksela pracuje już nad projektem dyrektywy ograniczającej zakres stosowania przez pracodawców metod inwigilacji w stosunku do pracowników i kandydatów do zatrudnienia. Nowe przepisy ograniczą między innymi możliwość stosowania monitoringu w procesie rekrutacji i wypełniania służbowych obowiązków.
W Polsce pracodawcy łamią prawo, zmuszając kandydatów do przeprowadzania testów psychologicznych, dostarczania oświadczeń, że nie będą mieć dzieci oraz zadając pytania dotyczące życia prywatnego (co jest niezgodne z art. 183a kodeksu pracy).W czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie wolno też pytać kandydata o stosunek do służby wojskowej, karalność, sytuację majątkową, plany macierzyńskie, orientację seksualną. Za złamanie tych zasad pracodawcy grozi wypłata odszkodowania i grzywna, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Do łamania prawa dochodzi także na kolejnych etapach rekrutacji. Wiele firm, zwłaszcza z branży reklamowej i finansowej, weryfikuje kandydatów do pracy przez testy psychologiczne. Tymczasem od 1 stycznia 2006 roku obowiązuje ustawa o zawodzie psychologa, która nakazuje psychologom informowanie osób badanych, w jaki sposób testy będą przeprowadzone i wykorzystane.– Kandydaci do pracy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie testów psychologicznych, choć prawnicy nie są zgodni, czy nawet wtedy są one legalne – tłumaczy prof. Małgorzata Gersdorf z Uniwersytetu Warszawskiego.
Łukasz Guza

I okrasza takim przypomnieniem:

...............Obrazek

„Nie przeżyłem” co prawda testów rekrutacyjnych, ale oprócz wymienionej w pierwszym poście firmy, miałem do czynienia z firmą rekrutacyjną, która mnie na takowe zaprosiła – odmówiłem poddaniu się testom nie z obawy, że źle wypadnę (?!), ale z faktu, że nie jestem małpą doświadczalną, a nie miałem żadnej pewności jak te testy zostaną wykorzystane, w jakim celu i w jakiej sprawie.
Będąc z zawodu wieloletnim kierownikiem różnych grup ludzkich wiem z własnej praktyki, że nic tak nie daje obrazu możliwości pracownika, jak kilkudniowa praca razem z nim...

Czasem mi się wydaję, że jak „młodzież” czegoś się już dowie na tych studiach, to nie bardzo może sobie wyobrazić, że nie wszystko da się wprowadzić do praktyki zawodowej...
Wiem, że nie od razu młody magister od HR (nie wspominając o pracodawcy...) potrafi wypracować własne spojrzenie na sprawy rekrutacji, musi coś tam kombinować i stosować wytyczne z „zachodu”, ale niech chociaż pamięta, że Polacy mają jednak jeszcze troszkę inne społeczne zachowania i predyspozycje zawodowe i nie wszystko udaje się zastosować wg. napisanych i ściągniętych „żywcem” procedur rekrutacyjnych z Anglii, Francji, czy USA...

:63 Janusz Stankiewicz

Wróć do „POROZMAWIAJMY O ...”